CES 2020: Panasonic predstavil dvojicu reportážnych kamier so záznamom 4K 60p

CES 2020: Panasonic predstavil dvojicu reportážnych kamier so záznamom 4K 60p

Panasonic má v ponuke viacero modelov kamier a bezzrkadloviek s interným záznamom 4K60p. Teraz prichádza s dvojicou ručných kamier HX-X1500 a HC-X2000 ktoré sú s 10 bitovým záznamom 4K60p najmenšie na trhu. Kamery sú konštrukčne zhodné, HC-X2000 má vo výbave aj prídavný grip so zvukovým dielom s pripojením pre XLR mikrofóny a video svetlom na prednej strane. K HC-X1500 je tento grip možné dokúpiť. Kamery využívajú 1 2/5“ MOS senzor s rozlíšením 8,29 Mpx. Objektív má ekvivalentný rozsah 25-600 mm s 24 násobným zoomom, svetelnosťou F1,8 – 4 a 5-osovým optickým stabilizátorom obrazu. K dispozícii sú dva manuálne prstence, jeden pre ostrenie a druhý pre ovládanie zoomu alebo clony. Manuálne prstence majú každý inú veľkosť, aby ich bolo možné rozoznať prstami a nepliesť si ich. Vstavaný je aj 4 stupňový mechanický ND filter s hodnotami 1/4, 1/16, 1/64 a bez filtra. Zaostrovacia automatika pracuje vo Full HD aj 4K s rozpoznávaním tvárí.  Konštrukcia rozptyľujúca teplo vrátane nového typu tenkého ventilátora umožňuje skombinovať malé rozmery a hmotnosť kamery s možnosťou nepretržitého nahrávania 4K60p.

Kamery prichádzajú na trh vybavené procesorom Venus Engine vyvinutým pre platformu LUMIX , vďaka tomu umožňujú záznam 4:2:2 10 bit pri formátoch 4K30p a FHD 60p. Ak je nastavený 10bitový záznam, videokamera ponúka výstup 10bitov cez HDMI do vzorkovaním 4: 2: 2 , 4K kvalite a s frekvenciou 60 p, ktorý umožňuje snímanie vo vysokej kvalite obrazu pomocou externého rekordéra. Novinkou je, vysoko efektívne nahrávanie HEVC ( LongGOP / 10-bit 4: 2: 0 / MOV) je tiež podporované pre záznam 59,97p pri vysokej bitovej rýchlosti 200 Mbps. V režime FHD je možné spomalené nahrávanie rýchlosťou 120 fps (59,94 Hz) / 100 fps (50 Hz). Podporovaný je 10-bitový záznam v plnoformátovom aj orezanom režime s vysokou snímkovou frekvenciou . Automatické ostrenie je možné použiť aj pri natáčaní super spomalených záberov. 

Priamo v gripe (HC-X2000) je zabudované výkonné svetlo pre video . Jas je možné nastaviť plynulo pomocou stmievača od 30 % do 100 % pre natáčanie pri slabom osvetlení. V ešte horšie osvetlenom prostredí môžete využiť bežne dostupné infračervené svetlo v režime IR ( Infrared ) Shooting . Monitor s uhlopriečkou 3,5 palca má rozlíšenie 2 760 000 bodov, čo je približne dvakrát vyšší jas a približne dvakrát vyšší počet než pri bežnom monitore. Vďaka tomu má vyššiu čitateľnosť aj za jasného slnečného svetla. Dotykový panel tiež zlepšil jednoduchosť obsluhy pri výbere položiek ponuky. Vyklápací hľadáčik má rozlíšenie 1 555 bodov. Pre podporu rýchleho a presného manuálneho ostrenia sú nové modely kamier vybavené funkciou Focus Assist , s voliteľnými režimami Expand , Peaking a One-push AF. Batéria nevyčnieva z profilu tela kamery a ponúka približne 4,5 hodiny nepretržitej prevádzky.

K dispozícii sú dva sloty pre pamäťové karty SD. Vďaka neobmedzenému záznamu sa zápis prepne automaticky a plynulo zo slotu 1 do slotu 2. Možno tiež voliť medzi simultánnym záznamom alebo záznamom na pozadí pri rôznom workflow .

Pre každý z dvoch kanálov je k dispozícii + 48V napájací zdroj Phantom / MIC / LINE volitelný XLR audio vstup s manuálnym nastavením hlasitosti . Podporovaný je tiež 24bitový lineárny PCM záznam (MOV), 16-bitový AAC (MP4) záznam a vysoko kvalitný dvojkanálový zvukový záznam v Dolby Audio (AVCHD). V prípade modelu HC-X1500 sa jedná o voliteľný grip (VW-HU1).     

Vďaka integrovanému Wi-Fi aj modulu netreba samostatný modul bezdrôtovej siete LAN - využívať Wi-Fi je možné priamo z videokamery. Pomocou tabletovej aplikácie HC ROP možno nastaviť bezdrôtové diaľkové ovládanie, vrátane nastavenia prístroja a ovládania objektívu. HD streamovanie s podporou RTSP / RTP / RTMP / RTMPS ponúka priame pripojenie a streamovanie na Facebook , YouTube a ďalšie platformy , napríklad zo živých koncertov , športových podujatí a spravodajstvo hodných akcií .  

 

Zobrazit Galériu

Podobné články