Nový ultrazvukový senzor umožní umiestniť dotykový snímač na kov, sklo či drevo

Nový ultrazvukový senzor umožní umiestniť dotykový snímač na kov, sklo či drevo

Nový typ ultrazvukovej technológie sľubuje, že dotykovým povrchom urobí takmer akýkoľvek bežný materiál – kov, sklo, drevo, plast. Mohlo by sa tak otvoriť množstvo nových spôsobov na interakciu s našimi zariadeniami. Spoločnosť UltraSense Systems, ktorá stojí za touto technológiou, tvrdí, že jej ultrazvukový systém na čipe (vo veľkosti hrotu pera) je nákladovo efektívny a pripravený na začlenenie do spotrebiteľských zariadení už v roku 2020.

Možno si tak predstaviť napríklad telefóny bez fyzických tlačidiel, ale aj dotykové panely zabudované do krytu alebo stola, s miestami, ktoré môžete stlačiť, aby ste zapli svetlá alebo zmenili uhol pracovného priestoru. Tieto ultrazvukové čipy pomocou zvukových vĺn detegujú prítomnosť tlaku prsta, môžu fungovať cez materiál s akoukoľvek hrúbkou a neprekážajú im ani nečistoty, vlhkosť či oleje. 

„Sme svedkami posunu v spôsobe interakcie s našimi zariadeniami, keď sú mechanické tlačidlá nahrádzané digitálnymi, prechod na virtuálne tlačidlá a dotykové gestá sa zrýchľuje,“ uviedol v tlačovom vyhlásení.  Dotykové rozhrania by sa dali ľahko použiť v inteligentných hodinkách a zariadeniach na AR/VR, ale mohli by sa integrovať aj do kľučiek a volantu automobilov. Senzory vyvinuté spoločnosťou UltraSense Systems majú veľmi nízke požiadavky na energiu. Fungujú aj v prípade, že používateľ má na rukách rukavice.

Podobný druh technológie sa používa v ultrazvukových snímačoch odtlačkov prstov, napríklad v tých, ktoré sú zabudované v Galaxy S10 a Galaxy Note 10 od Samsungu, tu sa však ultrazvukové skenovanie využíva na mapovanie obrysov odtlačkov prstov, nie na detekciu tlaku vyvíjaného na sklo displeja.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Podobné články