Akustická kamera - ako funguje a na čo sa používa

Akustická kamera - ako funguje a na čo sa používa

Na sprievodnej výstave konferencie CEIT & Trend konferencia Smart Industry 2019 v Žiline mohli účastníci vidieť aj akustickú kameru určenú na lokalizáciu hluku či už pri meraní prototypov elektrospotrebičov, na lokalizáciu hluku v rôznych halách a podobne.

Viac sa dozviete vo videu

Akustická, alebo zvuková kamera umožňuje vizualizáciu hluku prostredníctvom takzvaných akustických snímok, ktoré pomocou farebných polí znázorňujú zdroje emisí hluku. Má objektív, ktorým sníma obraz a sústavu smerových mikrofónov, pomocou ktorých deteguje zvuk, lokalizuje ho a premietne ho do čiernobieleho obrazu z kamery. Podľa intenzity zvuku v danej oblasti sa zobrazujú rôznofarebné plochy. Takýmto spôsobom sa dajú lokalizovať a analyzovať aj zdroje hluku, ktoré sú inak prekryté silnejšími zdrojmi hluku. 

Akustická kamera má širokú oblasť použitia. Umožňuje lokalizovať zdroje hluku pri vývoji a testovaní zariadení spotrebnej elektroniky ako je práčka, sušička, či umývačka riadu, rôznych druhov kotlov, umožňuje taktiež detegovať netesnosti vo vysokotlakových systémoch.

Kamera umožní nájsť zdroje hluku v motorovom priestore automobilu, rezonancie plechov a podobne.  Merania akustickou kamerou sú neporovnateľne efektívnejšie v porovnaní s klasickými metódami založenými na meraniach emisií hluku v jednotlivých imisných bodoch. Podľa typu kamery a charakteru prostredia v ktorom sa meria, je dosah smerových mikrofónov aj niekoľko desiatok metrov.

Zobrazit Galériu

Podobné články