Video: Ochrnutý muž kráča pomocou exoskeletu ovládaného mozgom

Video: Ochrnutý muž kráča pomocou exoskeletu ovládaného mozgom

Muž takmer úplne ochrnutý od pliec nadol spolupracoval dva roky s výskumníkmi z francúzskej University of Grenoble na ovládaní exoskeletu prostredníctvom mysle. Výsledky práce naznačujú, že robotické systémy so štyrmi končatinami by mohli pomôcť pacientom s tetraplégiou (stratou kontroly nad všetkými štyrmi končatinami). Pomocou takéhoto systému 28-ročný francúzsky muž, ktorý v minulosti utrpel zranenie krčnej chrbtice, dokázal kráčať.

Vedci implantovali dva senzory medzi pokožku a mozog pacienta (teda nie do samotného mozgu), aby mu umožnili ovládať vonkajšie zariadenie. Senzory boli schopné zaznamenávať mozgovú aktivitu v senzorimotorickej kôre, časti mozgu, ktorá riadi pohyb a vnemy. Potom bolo treba vycvičiť algoritmus na interpretáciu signálov a ich prevedenie do pohybu.

Pacient to robil hraním plošinovej hry a zachytávaním digitálnej lopty. Napokon dokázal ovládať mechanický exoskelet so 14 pohyblivými kĺbmi a bol schopný chodiť pomocou neho. Stroj bol však na zachovanie stability pripevnený k stropu. Systém ešte zďaleka nie je hotový. Vedci pracujú na zdokonaľovaní algoritmu, ktorý interpretuje mozgové signály a mení ich na fyzický pohyb.

No ukazuje sa, že takáto technológia je možná. Výskumníci tvrdia, že by mohla napríklad umožniť ochrnutým pacientom ovládať invalidný vozík mysľou. „Ide o prvý poloinvazívny bezdrôtový mozgovo-počítačový systém navrhnutý na dlhodobé používanie na aktiváciu všetkých štyroch končatín,“ uvádza profesor Alim-Louis Benabid, emeritný profesor z University of Grenoble, v tlačovej správe.

Zdroj: mashable.com.

Podobné články