Deň Ekomobility na Ministerstve hospodárstva

Deň Ekomobility na Ministerstve hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva dnes otvorilo brány verejnosti na Dni Ekomobility. Na akcii sa predstavilo takmer 50 vozidiel 20-tich značiek.

Návštevníci si mohli pozrieť, aj na vlastnej koži vyskúšať jazdu na vozidlách poháňaných elektrinou, plynom, aj vodíkom. Okrem toho tu viacero firiem vystavovalo riešenia pre AC aj DC nabíjanie vozidiel, elektrické bicykle, motorky, kolobežky. To že alternatívne palivá nepatria iba do osobných vozidiel tu demonštrovalo niekoľko nákladných vozidiel na LNG, či CNG, autobus, smetiarske auto ale aj elektrinou poháňaná nakladač.

Minister hospodárstva Peter Žiga rozprával o pripravovaných dotáciách na kúpu elkologických vozidiel ktoré by mali byť vo finálnej podobe oznámené na prelome novembra a decembra tohto roku. Na dotácie je zatiaľ vyhradených 5 miliónov eur a budú určené na nákup elektromobilov, plug-in hybridov, vozidiel poháňaných plynom a vodíkových vozidiel. Minister sa však vyjadril, že vláda nemá stanovený konkrétny cieľ nárastu registrácií ekologických vozidiel a ak bude záujem vyšší, môže byť celková suma navýšená.

Medzi vozidlami sme mohli vidieť množstvo aktuálnych modelov elektromobilov, vozidiel na CNG, LPG aj LNG a tiež dvojicu vodíkových vozidiel Toyota Mirai a Hyandai Nexo. Medzi elektromobilmi nechýbala trojica prémiových modelov Mercedes EQC 400, Audi e-tron 55 Quatro a Jaguar i-Pace, ale tiež trojica vozidiel Tesla, Hyundai Kona, Nissan Leaf II a veľa ďalších.

Slovenskú predpremiéru tu mala  Škoda Citigo eiV. Spoločnosť Voltia predstavovala svoje vozidlo Nissan e-NV200 v úprave Voltia a na stánku Greenway sme si mohli zblízka pozrieť unikátny systém Wattbooster umožňujúci vďaka vstavanej batérii prevádzku výkonných rýchlonabíjačiek aj miestach s nedostatočným prívodom ale tiež v spojení s obnoviteľnými zdrojmi energie.

Systém je už nasadený na troch lokalitách v rámci Slovenska. Návštevníci si mohli tiež pozrieť plnenie vozidiel na CNG stanici, absolvovať prehliadku plynárenského múzea či múzea obchodu. Záujemcov počas celého dňa prepravovala ekologická kyvadlová doprava.

Veľmi zaujímavá bola aj prezentácia elektrických formulí ktorú predvádzali študenti zo Stuba Green Teamu, Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy, ako aj študenti z projektu Greenpower Slovensko. Zaujímavá bola aj ukážka slovenských e-bajkov Kenzel aj so systémom Bike Sharingu.

Akcia sa tešila pomerne veľkému záujmu verejnosti a budeme dúfať že nebola poslednou.

Zobrazit Galériu

Podobné články