Amazon nahradí zamestnancov na balenie tovaru robotmi. Sú omnoho rýchlejší ako ľudia a nepotrebujú dovolenku

Amazon nahradí zamestnancov na balenie tovaru robotmi. Sú omnoho rýchlejší ako ľudia a nepotrebujú dovolenku

Amazon začal do niektorých svojich skladov zavádzať technológiu, ktorá umožní skenovať tovar prichádzajúci na pásovom dopravníku a v priebehu niekoľkých sekúnd zabaliť každú položku do škatule vyrobenej na mieru. Spoločnosť uvažuje o inštalácii dvoch strojov CartonWrap od talianskej firmy CMC Srl v desiatkach ďalších skladov. Stroje balia oveľa rýchlejšie ako ľudia, zvládnu zabaliť 600 až 700 škatúľ za hodinu, čo je štvor- až päťnásobok rýchlosti ľudského baliča.

V každom sklade by sa tak odstránilo najmenej 24 pracovných miest. Tieto zariadenia zvyčajne zamestnávajú viac ako 2000 ľudí. V 55 centrách štandardnej veľkosti v USA by to znamenalo zrušenie asi 1300 pracovných miest. Amazon očakáva, že náklady na stroje (vo výške 1 milióna dolárov na jeden stroj) sa mu vrátia počas dvoch rokov. Amazon je známy svojou snahou o automatizáciu čo najviac častí svojho podnikania. Teraz sa však ocitá v neistej situácii, pretože nahrádza pracovné miesta, za ktoré získala dotácie a aj priazeň verejnosti.

„Zavádzame túto novú technológiu s cieľom zvýšiť bezpečnosť, skrátiť dodacie lehoty a zvýšiť efektivitu našej siete,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti. „Očakávame, že dosiahnuté úspory budú investované do nových služieb pre zákazníkov, kde sa budú aj naďalej vytvárať nové pracovné miesta.“

Zdroj: reuters.com.

Zobrazit Galériu

Podobné články

Nedávne články

Obľúbené články