Nová priehľadná a flexibilná batéria energiu vyrába aj skladuje

Nová priehľadná a flexibilná batéria energiu vyrába aj skladuje

Tím kórejských vedcov z DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology), inšpirovaný transparentnými smartfónmi, ktoré sa objavujú vo filmoch, oznámil, že vyvinul multifunkčné transparentné energetické zariadenie, priehľadnú batériu na báze grafénu, ktorá dokáže generovať aj ukladať energiu.

Ako elektródy vedci použili jednovrstvový grafénový film, ktorý je vďaka svojej vynikajúcej vodivosti, ľahkosti a tenkosti ideálny na použitie v elektronike, ktorá vyžaduje batérie. V spojení s polopevným elektrolytom tak vytvorili priehľadný (transparentnosť na úrovni 77,4 %) superkondenzátor, schopný ukladať energiu. 

Pod túto priehľadnú vrstvu výskumníci pridali dotykovú kapacitnú plochu, ktorá je takisto priehľadná. Do spodnej časti konštrukcie vložili tzv. triboelektrický nanogenerátor (TENG), slúžiaci na výrobu elektrickej energie priamo v zariadení s využitím triboelektrického javu. Okrem priehľadných smartfónov by sa táto technológia dala využiť aj v elektronike a zariadeniach pripojiteľných k pokožke.

Výskum bol publikovaný v časopise Applied Materials & Interfaces.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Podobné články